Visszaélés bejelentés

Az MTKSZ Nonprofit Kft. 2025.01.01-től létrehozta a visszaélés-bejelentési rendszerét, amely keretében érvénybe léptette az E11-01/01 Visszaélés-bejelentés című eljárási utasítást.

Az eljárási utasítás keretében a Kft. munkavállalói, ügyfelei, beszállítói, tulajdonosai, vagy bármely külső személy, aki jogellenes vagy etikátlan magatartást tapasztal, vagy olyanról van tudomása, amely a szervezet vagy mások érdekeit sérti, bejelentheti a visszaélést az alábbi elérhetőségen:

A beérkezett bejelentéseket követően minden esetben vizsgálat indul: a visszaelesbejelentes@mtksz.hu címre történő bejelentés beérkezése után az MTKSZ Nonprofit Kft. azonnali vizsgálatot indít, és annak eredményéről a bejelentőt tájékoztatja. A vizsgálat része lehet: bizonyítékok, gyűjtése, érintettek meghallgatása, dokumentumok elemzése.

A bejelentővédelmi eljárás biztosítja, hogy a bejelentőt ne érje hátrányos megkülönböztetés vagy megtorlás a bejelentés miatt.

Az MTKSZ Nonprofit Kft. tájékoztatja a munkavállalóit a visszaélés-bejelentő rendszer működéséről, valamint a bejelentéssel kapcsolatos jogokról és kötelezettségekről.

A bejelentő személynek meg szükséges adnia, amennyiben az rendelkezésére áll:

  • a bejelentés tárgyát (milyen visszaélés történt),
  • a visszaélés időpontját, helyét és körülményeit,
  • a bejelentőt érintő következményeket,
  • az esetleges tanúk nevét,
  • bármilyen bizonyítékot, amivel rendelkezik (pl. e-mailek, üzenetek).

A visszaélésekkel kapcsolatos bejelentések kivizsgálását követő döntésnek megfelelően különböző intézkedésekre kerülhet sor (például: fegyelmi eljárás, belső szabályzatok módosítása, szervezeti átalakítások).

A hamis bejelentés súlyos következményekkel járhat. A hamis vádaskodás büntetőjogi következményekkel is járhat, például hamis tanúzás vagy rágalmazás miatt. A munkaviszony szempontjából a hamis bejelentés a munkaviszony megszüntetésének alapjául szolgálhat. Az MTKSZ Nonprofit Kft. kártérítési igényt is érvényesíthet a hamis bejelentés okozta káráért.